5 Φεβ 2012

Μεγάλη νίκη του Άρη στην Ξάνθη, με διακοπές και ...κεραυνούς

Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Αρης, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Ξάνθης στα Πηγάδια, σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με μια ώρα καθυστέρηση λόγω προβλήματος στους προβολείς του γηπέδου από την έντονη βροχόπτωση. Το ματς διεκόπη δυο φορές -την πρώτη στο 30' για οκτώ περίπου λεπτά και ..
τη δεύτερη στο 90' για πάνω από μισή ώρα εξαιτίας κεραυνού, που έθεσε εκτός λειτουργίας τα ηλεκτρικά κυκλώματα-, ενώ η συνεχής μπόρα έκανε σχεδόν ανυπόφορη τη ζωή των 22 ποδοσφαιριστών. Αγωνιστικά ο Αρης ήταν ανώτερος των γηπεδούχων στο μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης και δίκαια προηγήθηκε στο 59' με μακρινό πλασέ του Ούμπιντες σε κενό τέρμα μετά από κακή έξοδο του Βιβιανί. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Νέρι Καστίγιο θα έβρισκε δίχτυα εκ νέου σε μια ακόμα αγωνιστική με σουτ μέσα από την περιοχή και θα σφράγιζε τη νίκη της ομάδας του. Στο 71' η Ξάνθη θα έχανε και τις τελευταίες τις ελπίδες με την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Βάλλα.