7 Ιουν 2016

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΄΄ΒΑΣΙΛΙΑΣ΄΄ ΤΟΥ

Για μία ομάδα σαν τον Φίλιππο 13 χρόνια μακριά από την κορυφή είναι πολλά . Η ομάδα της Βέροιας λίγο καιρό μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου πήρε και το πρωτάθλημα αφού επιβλήθηκε με 26-21 επί του Διομήδη στο Άργος, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και κατέκτησε την Handball Premier!

Το παιχνίδι όπως και οι προηγούμενοι δύο τελικοί ήταν ντέρμπι. Ο Διομήδης διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο έφτασε μέχρι τα τρία γκολ, αλλά πάντοτε ο Φίλιππος κατάφερνε να βρίσκει τις λύσεις. Κάπως έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 10-10.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Φίλιππο. Ο Μπαντής έκανε μεγάλο παιχνίδι επιθετικά και κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να αποκτήσει μία διαφορά έξι τερμάτων με τη συμπλήρωση 50 λεπτών παιχνιδιού. Οι παίκτες του Διομήδη προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού ο Τσιλιμπάρης έκανε ορισμένες σημαντικές αποκρούσεις.
Την ίδια ώρα με δύο τέρματα των Ανανιάδη και Καρυπίδη η διαφορά άνοιξε και άλλο για να διαμορφωθεί το 15-23 έξι λεπτά πριν το τέλος. Ο Φίλιππος κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά μέχρι το τέλος και έφτασε στην τελική νίκη με 26-21.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 21-26
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 3-2, 7-4, 8-6, 10-10 (ημχ.), 11-12, 14-14, 15-18, 15-21, 17-23, 21-26.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 1, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς 2, Μούγιτς 5, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Σαμαράς 3, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς 2, Λοίζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 7.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 1, Ανανιάδης 3, Μπαντής 8, Δεληγιάννης, Σανίκης 2, Βουτσάς, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας 1, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 2, Βεσελίνοβιτς 5.
Παρατηρητές: Μπεμπέτσος- Νικολίτσας, Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, δίλεπτα: 4-7, πέναλτι: 3/7-2/2.