26 Δεκ 2016

Νίκες για Τσέλσι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ, Έβερτον

Η Τσέλσι επικράτησε με 3-0 της Μπόρνμουθ για τη 18η αγωνιστική της Prmeier League. Οι «μπλε» συνεχίζουν να
οδηγούν την... κούρσα της βαθμολογίας.
Το σκορ για την ομάδα του Κόντε άνοιξε ο Πέδρο στο 24'. Ο Αζάρ με πέναλτι σοτο 49' σημείωσε ο 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέδρο με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90
 Η Άρσεναλ ζορίστηκε αλλά έκαμψε την αντίσταση της Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον με 1-0. Το τέρμα των «κανονιέρηδων» σημείωσε ο Ζιρού, τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, γλιτώνοντας την ομάδα του από την εντός έδρας γκέλα.
 Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-1 της Σάντερλαντ και έδειξε, ότι έχει μάθει να κερδίζει πλέον, μετά από τα απαντά στραπάτσα. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο προηγήθηκε με τον Μπλιντ στο 39'. Στο 82' ο Ιμπραΐμοβιτς και στο 86' ο Μκχιταριάν ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της «τιμής» στις καθυστερήσεις με τον Μπορίνι
 Η Έβερτον έσπασε την έδρα της Λέστερ, της οποίας επικράτησε με 2-0. Οι «εφοπλιστές» άνοιξαν το σκορ στο 51' με έναν παλιό μας γνώριμο, τον Κέβιν Μιραλάς. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις.
 Η Μπέρνλι επικράτησε 1-0 της Μίντλεσμπρο με το τέρμα που σημείωσε ο Γκράι στο 81'.
 Η Γουέστ Χαμ πέρασε άνετα από την έδρα της Σουόνσι με 4-1. Τα τέρματα για τα σφυριά σημείωσαν οι Αγιό (13'), Ρέιντ (50' ), Αντόνιο (78') και Κάρολ (90'). Για τη Σουόνσι μείωσε στο 89' ο Γιορέντε.

Η Γουότφορντ αναδείχθηκε ισόπαλη με την Κρίσταλ Πάλας με 1-1, για την αναμέτρηση που άνοιξε τη 18η αγωνιστική της Premier League.
Οι «σφήκες» και οι «αετοί» ήταν οι πρώτοι που αγωνίστηκαν στην περίφημη Boxing Day, και αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Το τέρμα για την Πάλας σημείωσε ο Καμπαγιέ στο 26'. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί με 2-0, καθώς έχασαν πέναλτι στο 37' με τον Μπέντεκε.
Τελικά, η Γουότφορντ κατάφερε να ισοφαρίσει με το εύστοχο πέναλτι του Ντίνι στο 72'. Ο Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκε σε όλη την αναμέτρηση και αντίκρυσε κίτρινη κάρτα στο 53'.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής
Δευτέρα 26/12
Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας (72', Ντίνι πεν., - 26' Καμπαγιέ)
Άρσεναλ – Γουέστ Μπρόμγουϊτς Άλμπιον 1-0 (87' Ζιρού)
Μπέρνλι – Μίντλεσμπρο 1-0 (81' Γκράι)
Τσέλσι – Μπόρνμουθ 3-0 (24', 90' Πέδρο, 49' Αζάρ πεν.)
Λέστερ – Έβερτον 0-2 (51' Μιραλάς, 90' Λουκάκου)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σάντερλαντ 3-1 (39' Μπλιντ, 82' Ιμπραΐμοβιτς, 86' Μκχιταριάν – 90' Μπορίνι)
Σουόνσι – Γουέστ Χαμ 1-4 (89' Γιορέντε - 13' Αγιό, 50' Ρέιντ, 78' Αντόνιο, 90' Κάρολ)
Χαλ – Μάντσεστερ Σίτι 19:30