25 Σεπ 2018

Κύπελλο Ελλάδας: «Πελάτης» του Αστέρα Τρίπολης ο Απόλλωνας Σμύρνης

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε για δεύτερη φορά σε τρεις ημέρες τον Απόλλωνα Σμύρνης
στο «Θ. Κολοκοτρώνης», καθώς μετά τον αγώνα πρωταθλήματος (2-0), το περασμένο Σάββατο, απόψε επικράτησε (2-1) και στο Κύπελλο Ελλάδας (6ος ΄μιλος).

Ύστερα από ένα στείρο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 46ο λεπτό, με τον Τσιλιανίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Βάσιτς.

Τελικά η πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι απέφερε αποτέλεσμα στο 68΄, μετά την ωραία ατομική προσπάθεια του Κότσιρα και την προσωρινή απόκρουση του Βάσιτς ήρθε ο Μαρτίνεθ με δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα, με την μπάλα να βρίσκει λίγο και στον Γκονζάλες.

Οι πανηγυρισμοί των Αρκάδων διήρκεσαν όμως λίγο, καθώς στο 74΄ ο Τζανετόπουλος ισοφάρισε για τον Απόλλωνα με σουτ από το σημείο του πέναλτι, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σικαμπάλα.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη είχε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο 79΄, όταν δύο λεπτά νωρίτερα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαρός, αλλά ο Βάσιτς με υπέροχη επέμβαση δεν επέτρεψε στον Μανιά να σκοράρει κι ενώ η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι.

Τελικά, τη λύση στους γηπεδούχους έδωσε στο 86ο λεπτό ο Βαλιέντε με γυριστή κεφαλιά.