4 Δεκ 2020

Εκτός Ευρώπης ο ΠΑΟΚ με ήττα στην Κύπρο

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με σκορ 2-1 από την Ομόνοια στο ΓΣΠ της Κύπρου για την 5η αγωνιστική του Europa League, αποτέλεσμα που έβαλε πρόωρο τέλος στην ευρωπαϊκή του πορεία. Σε

συνδυασμό με το διπλό της Αϊντχόφεν (0-1) στην έδρα της Γρανάδα, ο Δικέφαλος δεν έχει πλέον καμία μαθηματική ελπίδα πρόκρισης στους “32” και το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στην Γρανάδα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Για την Ομόνοια, η αποψινή νίκη ήταν η πρώτη στον όμιλο, με την κυπριακή ομάδα να τελειώνει άδοξα τα ευρωπαϊκά όνειρα του ΠΑΟΚ. Η βαθμολογία: 1. Γρανάδα 10 (6-3) 2. Αϊντχόφεν 9 (8-9) 3. ΠΑΟΚ 6 (8-7) 4. Ομόνοια 4 (5-8) Οι “ασπρόμαυροι” βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, με γκολ του Κακουλλή στο 9΄, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Ζίβκοβιτς. Στη συνέχεια η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία πίεσε, κυριάρχησε απόλυτα και δημιούργησε φάσεις με κορυφαία το δοκάρι του Κρέσπο, φτάνοντας στην ισοφάριση με ένα καταπληκτικό γκολ του Τζόλη έπειτα από εντυπωσιακή ομαδική προσπάθεια στο 39ο λεπτό. Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Ελ Καντουρί έχασε τεράστια ευκαιρία, ενώ στο φινάλε αποδείχτηκε μοιραίος. Καθώς ο ΠΑΟΚ πίεζε και είχε τον απόλυτο έλεγχο αναζητώντας την ανατροπή, ο Μαροκινός έκανε πέναλτι στον Λοΐζου και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γκόμεθ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 84ο λεπτό. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χουμποτσάν, Λανγκ, Κούσουλος (58’ Γκόμες), Κίκο (58’ Λέτσιακς), Λοϊζου (85΄ Ασάντε), Τζιωνή, Γκόμεθ, Κακουλής (21’ Σεχού), Σένε (58’ Ντούρις) ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βαγκέ (46’ Γιαννούλης), Τσιγγάρας (79’ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί, Σβαμπ (46’ Μουργκ), Τζόλις, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι