11 Σεπ 2013

Νέος πρόεδρος της ΔΟΕ ο Γερμανός Τόμας Μπαχ

Όλα τα πόστα έχουν πιάσει οι Γερμανοί, οι οποίοι έχουν πλέον συμπατριώτη τους στη θέση του Προέδρου της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, καθώς κατά την 125η σύνοδο του Μπουένος Άιρες ο Τόμας Μπαχ εξελέγη νέος πρόεδρος της ΔΟΕ.

Ο Τόμας Μπαχ που διαδέχεται τον Ζακ Ρογκ στην προεδρεία της ΔΟΕ, είναι 60 ετών, νομικός και στο παρελθόν υπήρξε αθλητής της ξιφασκίας.
Το 1976 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Μόντρεαλ και έναν χρόνο αργότερα αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο Μπουένος Άιρες. Διετέλεσε πρόεδρος της γερμανικής ΟΕ και της επιτροπής εφέσεων του CAS, ενώ  ήταν επικεφαλής της επιτροπής διεκδίκησης των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 2018 για το Μόναχο, μια διοργάνωση που κατέληξε τελικά στη Νότιο Κορέα.
Η θητεία του Μπαχ θα είναι οκταετής με δυνατότητα να επεκταθεί για ακόμη τέσσερα χρόνια.